Skip links

Ir netikėčiausios svajonės pasiekiamos

2019 metų pavasarį ir rudenį vyko tarpmokykliniai mainai tarp Vilniaus Užupio gimnazijos ir L’Aquilos Amadeo d’Aosta instituto Italijoje mokinių. Mums vadovavo Vilniaus Užupio gimnazijos direktorė Virginija Navickienė, pavaduotoja Violeta Motiejūnienė ir fizikos mokytoja Lina Tamošiūnienė, žinoma, kartu su L’Aquilos instituto vadove M. Chiara Marola ir Enrico Botta bei Roberta Marinucci.

Pavasarį italams aprodėme Lietuvą, Vilnių ir jo apylinkes, o rudenį jie turėjo progą mums pristatyti Italiją. Pamatėme ir išgirdome labai daug. Mus sudomino skaudi L’Aquilos miesto istorija, pasakojimai apie 2009 metų galingą žemės drebėjimą ir jo pasekmes Sužavėjo aukšti, svaiginantys savo viršūnėmis, spalvomis bei didybe Apeninų kalnai… Prisiminimai skrieja nuo paslaptingo, žavaus, pilno gėlių ir katinėlių, akmeninio Santo Stefano di Sessanio kaimelio kalnuose iki Romos ir Vatikano, apie kuriuos būtų galima kalbėti be galo, be krašto.

Ypač reikšminga patirtis mokykloje. Aplankėme kelias laboratorijas – biologijos, kurioje atlikome bandymus ir aiškinomės, kokiame tirpale yra cukraus, taip pat fizikos laboratoriją, kurioje instituto mokiniai sukonstravo įvairių prietaisų, patys projektavo detales ar įrankius, o vėliau juos spausdino 3D spausdintuvu! Turėjome galimybę pabūti ir astrofizikos laboratorijoje, kurioje moksleiviai sukūrė tris sluoksnius stiklo, užpildytus dujų. Profesorius aiškino, kad šis prietaisas padeda atrasti neutrinų buvimo vietą ir tokie atradimai labai svarbūs šiandieniniam mokslui.

Vienas įspūdingiausių mūsų kelionės objektų buvo Nacionalinė Gran Sasso Laboratorija (LNGS). Tai didžiausias pasaulyje dalelių fizikos tyrinėjimų centras po žeme. Jis priklauso Nacionaliniam Branduolinės Fizikos Institutui (INFN). Laboratorija įkurta po žeme tam, kad galima būtų geriau ir aiškiau pažinti neutrinų veikimą visatoje bei antimaterijos buvimą.

Mainai su Italija atvėrė daug naujų pažinčių, pagerino anglų kalbos žinias, praplėtė akiratį, supažindino su įvairiomis ateities galimybėmis, sudomino negirdėtais profesijų keliais, parodė, kad net netikėčiausios svajonės gali būti pasiekiamos. Nuostabu, kad tokie projektai vyksta mūsų Užupio gimnazijoje.

Laura Budkaitė, 2 b kl.

Return to top of page