Skip links

Efektyvūs atsinaujinančios energijos taikymo būdai- tarptautinio Erasmus+ susitikimo Š. Makedonijoje, tema

Sausio mėnuo dažnai visus pasitinka nuovargiu ir savotiška tuštuma po kalėdinio ir naujųjų metų šventinio maratono. Tik ne Erasmus+ projekto „Aplinkosauga“ partnerius, kurie šių metų sausio 10-14 dienomis lankėsi tolimojoje Šiaurės Makedonijoje, Goce Delchev gimnazijos Kumanovo mieste, kvietimu. Tarptautinio susitikimo tema – Efektyvūs atsinaujinančios energijos taikymo būdai.

Intensyvi savaitė prasidėjo iškilminga atidarymo ceremonija, kurios metu iš arčiau susipažinome su Goce Delchev gimnazija, joje taikomais mokymo metodais. Atidarymo ceremoniją lydėjo muzikiniai mokinių pasirodymai, video medžiaga apie Kumanovo miesto praeitį ir dabartį, nepakartojami savo grožiu Š. Makedonijos gamtos vaizdai.

Aktualios savo tema veiklos netruko įsibėgėti. Aplinkosaugos klausimų aptarimą ir atsinaujinančios energijos taikymo būdų įvairovę aptarėme ir vizito Kumanovo miesto merijoje metu, kur mus  svetingai sutiko mero patarėjas. Susitikimo metu projekto partneriai iš Turkijos, Bulgarijos, Lietuvos ir Š. Makedonijos pasidalino savo patirtimi apie atsinaujinančių energijos šaltinių taikymo galimybes jų šalyse, iškylančius sunkumus ir problemų sprendimo būdus. Nors projekto partneriai iš Italijos negalėjo atvykti į tarptautinį susitikimą Kumanovo mieste, tačiau šiuolaikinių technologijų dėka prisijungė prie bendros diskusijos ir pasidalino savo įžvalgomis. 

Apsilankymas Matka Parodų Centre, įsikūrusiame prie vaizdingojo Matka kanjono, praplėtė mūsų pažinimo ribas ir leido iš arčiau susipažinti su Š. Makedonijos elektrifikacijos istorija, jos raida, dabarties ir ateities galimybėmis, taikant modernius atsinaujinančios energijos išteklius.

Apsilankę edukaciniame centre, išvykome į šalies sostinę Skopjė, kuri mus pasitiko  istorinių ir kultūrinių monumentų gausa, šiuolaikinio meno, gamtos istorijos, Motinos Teresės muziejais, vaiskiu dangumi ir vietinių žmonių šypsenomis.

Sunku būtų įsivaizduoti apsilankymą Š. Makedonijoje, nepamačius UNESCO saugomo Ohrido miesto ir jį supančio įspūdingo Ohrido ežero, vieno giliausių ir seniausių ežerų Europoje, kurio ilgis siekia net 30,4 kilometro. Tai vieta, unikali savo gyvąja gamta, kultūriniu ir istoriniu palikimu, turinti net 365 bažnyčias. Ohrido ežero perlai, gaminami iš endeminių Ohrido ežero Plasica žuvų svarstyklių, – unikalūs visame pasaulyje.

Šių gamtos ir kultūros vietų įstabumas ne tik užburia, bet ir verčia mus visus suklusti- ar viską darome, kad šie turtai būtų pasiekiami ir ateities kartoms. Atsinaujinančios energijos taikymas mūsų kasdienėje aplinkoje -kaip niekada aktualus. Erasmus+ projekto „Aplinkosauga“ mokinių pristatymai, diskusijos darbo grupėse, apsikeitimas partnerių įgyta patirtimi ir naujų alternatyvų ieškojimas leidžia tikėti, kad einame teisingu keliu ne tik projekto rėmuose, bet ir asmeninio sąmoningumo ir tvarumo keliu.

Return to top of page