Prasmingas susitikimas

Prieš pat pajudant projekto „Epochų ratu. Renesansas“ traukiniui gimnazijoje apsilankė Darius Kuolys – vienas geriausių lietuviškojo Renesanso žinovų. Humanitarinių mokslų daktaras labai mielai ir nuoširdžiai kalbėjo apie Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę, jos siekį XVI a. atsiskirti nuo Lenkijos karalystės. Docentas aptarė Andriaus Volano, Motiejaus Strijkovskio, Lietuvos didikų indėlį į lietuvybės puoselėjimą. Svečias sausai medžiagos nedėstė, jis siekė sutelkti auditoriją, kad „naujalietuviai“ (taip jis kreipėsi į gimnazistus) patys mąstytų apie praeitį. Nenuostabu buvo iš Pilietinės visuomenės instituto direktoriaus išgirsti klausimą:

„Kas yra Respublika?“ ir bandyti drauge suvokti, ar šiandieninė Lietuva yra tikra Respublika, ar tik pagal Konstituciją. Diskutavome apie šiandieninę Laisvės sąvoką. Garbus svečias pateikė liberalios ir respublikos laisvės pavyzdžius ir skirtumus, kvietė apmąstyti piliečio gyvenimo prasmę, einant gyvenimo keliu „rasti, už ką atiduoti gyvybę“.

 

Klasėms, ištraukusioms Renesanso filosofijos, literatūros temas, paskaita buvo itin vertinga, nes būtent šios dvi sritys ir buvo jos ašis. Svečias pastebėjo, kad moksleiviams buvo sunku ramiai išsėdėti visą paskaitos laiką (1,5h), nes nesame pripratę prie tokių ilgų pamokų, tačiau tema buvo labai informatyvi, svarbi. Dėstytojas Renesanso epochoje nardydamas kaip žuvis vandenyje Užupio gimnazijos moksleiviams perdavė dalelę savo patirties. Lyg palydėdamas mus į projektą svečias D.Kuolys palinkėjo jaunajai kartai nepamiršti savo pareigos Valstybei, turėti gyvenimo tikslą ir teisingai išnarplioti visas Renesanso pinkles.