Vilniaus Užupio gimnazijos 70 metų jubiliejus
Autorius Virginija Emilija Navickienė

Gegužės 16d. į Užupio gimnaziją rinkosi svečiai, buvę mokiniai ir mokytojai, visi, kas su šiluma širdyje prisimena savo senąją mokyklą, nori pavaikščioti senais koridoriais, pasėdėti savo klasėje, susitikti su buvusiais mokytojais ar mokyklos draugais.

Ir tikrai buvo miela stebėti, kai pirmųjų laidų abiturientai vartė metraščius, ieškojo savo nuotraukų, vartė išleistas knygas apie mokyklą, skaitė šventinį laikraštį „Savaip“, kalbino dabartinius mokinius, lankėsi mokinių darbų mugėse.

Lietuviškai mokyklai Užupyje šeštadienį sukako 70 metų. Ji įkurta 1944 m. baigiantis karui, surinkus vaikus iš viso Užupio, taip pat našlaičius. Mūsų mokyklos kelias nebuvo lengvas, bet tikrai labai prasmingas. Didžiausi išbandymai buvo, kai mokinių širdyse virpėjo nepriklausomybės siekis.

16 vidurinės mokyklos mokinys Vladas Šakalys (jo sūnus dalyvavo šventėje) buvo pogrindinės jaunimo organizacijos „Laisva Lietuva“ vadovas. Joje buvo daugiausiai mūsų mokyklos mokiniai. Jie platino antitarybinius lapelius, naikino sovietines vėliavas, kėlė Trispalvę. Už tokius „nusikaltimus“ 1961 m. V.Šakalys buvo nuteistas šešeriems metams kalėti, o septyni mokiniai negalėjo baigti mokyklos. Atėjus laikyti lietuvių kalbos brandos egzamino - rašyti rašinio – jie buvo išprašyti iš salės ir mokyklos nebaigė. Buvo nubausti mokyklos vadovai (direktorius Valentinas Sikorskis), klasės auklėtojas Algirdas Vitėnas neteko teisės mokytojauti.


Labai smagu, kad į šventę atėjo buvę direktoriai: Valentinas Sikorskis, Algimantas Šventickas, Vladas Malcevičius, buvusio direktoriaus Algirdo Šuksterio sūnus Arvydas Šuksteris. Gimnazijos bendruomenę sveikino Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas, LRV kanclerio pirmasis pavaduotojas Remigijus Motuzas, Švietimo ir mokslo ministerijos kancleris Dainius Numgaudis, miesto gimnazijų ir kitų mokyklų vadovai.

Iškilmingiausiajubiliejaus momentas buvo paminklinio senojo mokyklinio suolo, kaip mokyklos ir mokinio simbolio, atidarymas. Tai inicijavo ir pagamino senas mokyklos bičiulis, garsus skulptorius Tadas Gutauskas. Aidint būgnams jį atidengė Tadas Gutauskas ir Virginija Navickienė. Lyjantis lietus nesutrukdė šventei įvykti. Skambant chorų dainai į dangų kilo šventiniai balionai, nešdami mūsų troškimus, svajones ir siekius.


Po šventės atidarymo visi drauge žiūrėjome spektaklį iš mokyklos istorijos „Prisiminimų tramvajus“ (pjesės autorė ir režisierė Laima Namajuškienė bei mokinė Brigita Lenkevičiūtė). Po spektaklio vyko „Žvaigždžių koncertas“. Žvaigždės buvo savos, labai mielos ir labai svarbios: koncertavo esami ir buvę mokiniai, tėvų atstovai – operos solistės Aušra Cicėnaitė, Justina Levanaitė, Dalia Rukšėnaitė, Nacionalinės Eurovizijos laimėtoja Vilija Matačiūnaitė, vokalistas Jurgis Baltrušaitis , grupė ŽAS (kurie repetuodavo mūsų mokykloje), o koncertą apvainikavo jungtinis Vilniaus gimnazijų ir muzikos mokyklos choras, kurį sudaro Žemynos gimnazijos jaunimo mišrus choras (vadovė Rūta Krasauskienė ir Saada Mišeikytė) , Vilniaus Lietuvių namų gimnazijos jaunimo mišrus choras, vadovė Judita Taučaitė, vaikų muzikos mokyklos „Lyra“ jaunių choras(vadovas Rolandas Aidukas), Filaretų pradinės mokyklos choras (vadovė Vita Juršėnienė), Užupio gimnazijos jaunimo mišrus choras „Cantus veris“(vadovė Nijolė Žylienė) ir gimnazijos pučiamųjų orkestras (vadovas Vytautas Pilibavičius).

Gimnazijos svečiai, bendruomenės nariai šurmuliavo ir mokyklos metraščių parodoje bei gimnazistų surengtoje mugėje, kur galėjo pasivaišinti mokinių kepiniais, aukcione įsigyti mokytojo paveikslą, rašiklį ar akinius, mokinių pagamintus papuošalus, atsigerti šviežiai spaustų sulčių, nusifotografuoti. Linksmybės, bendraklasių, kolegų pokalbiai netilo iki vėlyvo vakaro, mat šventė tęsėsi aktų salėje bei vidiniame mokyklos kieme, kur buvo organizuoti šokių vakarai. Na, o tie, kurie nepanoro šokti, turėjo galimybę susitikti ir pabendrauti mokyklos kieme esančiame Menų inkubatoriuje, kurio vadovai (direktorius Giedrius Bagdonas ir Užupio Respublikos seniūnaitis Sakalas Gorodeckis) yra mūsų seni geri partneriai. Šventės finale kartu su Vytautu Kernagiu dainuojant „Mūsų dienos kaip šventė“, šventę vainikavo serpentininiai fejerverkai, padabinę ne tik mokinių galvas, bet ir medžius.

Kas yra mokykla??? Kas būtų šis pastatas be tūkstančių baigusių ir čia besimokančių mokinių? Tai būtų tik didelis, šaltas pastatas. Jūs jį šildėte ir šildote. Jūs, mieli mokiniai ir mokytojai, įnešėte gyvybę į jį. Būkite pasveikinti visi buvę ir esantys mokiniai ir žinokite, kad mes jus mylime, didžiuojamės jumis ir pergyvename už jus. Jūs esate mūsų mokyklos viltis, įkvėpimas ir sėkmė. JŪS ESATE MOKYKLA !

RENGINIO AKIMIRKAS GALITE PERŽIŪRĖTi ČIA